Kokie UAB privalumai?
Lyginant su kitais juridinio asmens tipais, UAB vertinama, kaip prestižiskiausia veiklos forma ir tai gali suteikti jūsų verslui rimtesnį įvaizdį.
Nesekmės atveju, asmeninis turtas yra apsaugotas. Todėl rizikuojate tik uždarosios akcinės bendrovės turtu. Ši veiklos forma yra daug saugesnė.
Taip pat nusprendus pasitraukti iš verslo, savo turimas akcijas galima perleisti kitiems asmenims. Šios veiklos procedūros leidžia jums patogiai disponuoti akcijomis ir įmonės nuosavybe.
Ar UAB turi trūkumų?
Norint įsteigti UAB reikia turėti ne mažiau nei 2500 EUR pradinio kapitalo. Kitoms veiklos rūšims (išskyrus AB) to nereikia.
Planuojate vesti buhalteriją patys? Deja, jums nepavyks. Kiekvienas UAB turi turėti asmeninį registruotą buhalterį apskaitos vedimui ir tvarkymui. Šios paslaugos gali nemažai kainuoti. Kol tuo tarpu mažojoje bendrijoje apskaitą gali tvarkyti ir tos bendrijos narys.
Reikia paminėti ir įmonės steigėjo darbą įmonėje. Labai dažnai jūs norėsite gauti algą iš savo veiklos. Tačiau jums pirma reikės sudaryti darbo sutartį. Mažosios bendrijos arba individualios veiklos nariai gali dirbti be darbo sutarties ir išsiimti lėšas asmeniniams poreikiams. Arba pelną išsimokėti avansu nelaukiant finansinių metų pabaigos. Deja, su UAB to padaryti negalima.
Kokie yra UAB mokesčiai?
UAB turi daug skirtingų mokesčių formų. Jos susidaro iš: pelno mokesčio, pridėtinės vertės mokesčio (PVM), nekilnojamo turto mokesčio, gyventojų pajamų mokesčio (GPM) ir valstybinio draudimo mokesčio (VSD IR PSD). Pasigilinkime į kiekvieną iš ju:
Pelno mokestis
Džiugios žinios, kad pirmaisiais metais UAB bendrovė gali pasinaudoti lengvaitiniu 0 proc mokesčio tarifu, jei:
Per pirmuosius mokestinius metus įmonėje dirba ne daugiau, kaip 10 darbuotojų.
Pajamos neviršija 300 tūkstančių eurų
UAB akcininkas (-ai) neturi daugiau kaip 50 proc. akcijų ar dalių kitose įmonėse;
Įmonės veiklos dalyviai yra fiziniai, o ne juridiniai asmenys
UAB nėra likviduojama, reorganizuojama ar perleidžiama kitiems dalyviams.
Po pirmų metų, jeigu atitinkate viršuje paminėtus reikalavimus, jums bus taikomas 5 proc. pelno mokestis. Dar vėliau bus taikomas standartinis 15 proc. pelno mokestis.
Pridėtinės vertės mokestis (PVM)
Jeigu pajamos, kurias gavote per paskutinius 12 mėnėsių yra didesnės nei 45 000 eurų arba įsigyjote prekių iš kitų ES valstybių narių, kurių vertė viršija 14 tūkst. eurų, - tokiu atveju yra taikomas 21 proc PVM mokestis. Verta paminėti, kad jeigu akcininkai turi kitų juridinių vienetų, kurių bendrai sudėtos sumos viršija išvardintus kriterijus, jiems irgi reikia mokėti PVM mokestį.
Nekilnojamo turto mokestis (NT)
UAB, turinti registruoto nekilnojamo turto arba nuomojamo turto iš kitų fizinių asmenų turi mokėti 0,3 - 3 proc. nekilnojamo turto mokestį nuo turto vertės.
Gyventojų pajamų mokestis (GPM)
Nuo įmonės darbuotojo algos mokamas 20 proc. GPM tarifas. Jeigu darbuotojų pajamų dydis viršija 60 VDU dydžio sumą, tuomet yra taikomas 32 proc. GPM tarifas.
Gali būti taikomi ir tam tikri neapmokestinami pajamų dydžiai (NPD), kurie yra skaičiuojami pagal formulę ir jums gali priklausyti. Plačiau skaitykite čia.
VSD IR PSD mokesčiai
Šie mokesčiai yra išskaitomi iš darbo užmokesčio:
19,50 proc. (nedalyvaujant papildomame pensijų kaupime) – susideda iš pensijų draudimo 8,72 proc., ligos – 1,99 proc., motinystės – 1,81 proc., sveikatos (PSD) – 6,98 proc.
22,2 proc. (dalyvaujant papildomame pensijų kaupime ir mokant 2,7 proc.)
22,50 proc. (dalyvaujant papildomame pensijų kaupime ir mokant 3 proc.)
VSD įmokų dydžiai mokami įmonės:
1,77 proc. – susideda iš nedarbo draudimo – 1,31 proc., nelaimingų atsitikimų – 0,14 proc., garantinis – 0,16 proc., ilgalaikio darbo – 0,16 proc.
Kada verta įsteigti UAB?
Mūsų patarimu, apie UAB verta pradėti galvoti tada, kada verslas tapo brandus ir jums reikia daug sudėtingesnio juridinio vieneto valdyti vidinius procesus. Trumpai tariant, kada neužtenka mažosios bendrijos, tada pavartu pagalvoti apie UAB. Su UAB gali būti lengviau pritraukti investicijų, bei bus galima turėti daugiau negu 10 akcininkų. Priešingu atveju, jeigu vykdote smulkų verslą, verta pagalvoti apie mažają bendriją.