Kada verta įsteigti mažąją bendriją (MB)?

Mažoji bendrija - tai privatus juridinis asmuo, turintis ribotą civilinę atsakomybę. Jos steigėjais (akcininkais) gali būti iki 10 fizinių asmenų. Ši verslo forma yra nuostabi norint pradėti mažajį verslą su partneriu (-iais).
Kada verta įsteigti mažąją bendriją (MB)?

Mažosios bendrijos valdymo struktūra

Mažosios bendrijos įstatymas leidžia mažosios bendrijos steigėjams (nariams) pasirinkti vieną iš dviejų valdymo organo struktūrų. 

Pirmoji struktūra byloja, kad steigėjai (nariai) gali apsipręsti, kad MB valdymo organas bus tik jos narių susirinkimas.

Antruoju atveju, MB steigėjai gali priskirti vienasmenį valdymo organą - mažosios bendrijos vadovą.

Mažojoje bendrijoje gali būti ne daugiau 10 narių. Narius galima įtraukti veiklos vykdymo eigoje. Darbuotojų pagal darbo sutartį skaičius neribojamas.

Nariai turi galimybę savanoriškai pasitraukti iš verslo atsiimant savo įnašą, parduodant ar kitaip perleidžiant savo nario teises kitiems asmenims.


Kokie yra MB trūkumai?

Nors mažoji bendrija turi daug privalumų, reikia paminėti ir jos trukūmus, kad galėtume susidaryti aiškesnį vaizdą apie šios veiklos formos galimybes.

Visų pirmą, bendrijos narių (akcininkų) skaičius negali viršyti 10 asmenų. Norint turėti daugiau akcininkų reikia galvoti apie UAB juridinį vienetą.

Antra, pelnas tarp MB narių paskirstomas proporcingai kiekvieno nario įnašui į MB.

Trečia, jeigu metų pabaigoje paaiškėja, kad MB veikla patyrė nuostolių, tada jos nariai privalo gražinti ankščiau laiko išsiimtus avansus, kad padengtų veiklos nuostolius.

Ketvirta, mažajai bendrijai buhalteris nėra privalomas, tačiau MB buhalterinė apskaita yra sudėtingesnė nei individualios veiklos, todėl patariama pasitelkti privataus buhalterio (-ės) arba įmonės pagalbą.

Penkta, priešingai negu individualioje veikloje, likvidavimo procesas yra sudėtingas ir ilgas. Reikia gerai pagalvoti ar nenorėsite atsisakyti šios mažosios bendrijos po trumpo laiko.


Mažosios bendrijos mokesčiai

Pirmuosius veiklos metus mažosios bendrijos nemoka jokių mokesčių. Tai yra daroma norint paskatint verslumą.

Pagrindiniai mažųjų bendrijų mokesčiai yra šie:

  1. Pelno mokestis.

  2. Pridėtinės vertės mokestis (PVM) viršijus 45 000 eurų pajamų ribą.

  3. Sodros mokesčiai (VSD ir PSD).

  4. Gyventojų pajamų mokestis (GPM).

Pasigilinkime į kiekvieną iš jų:

Pelno mokestis

Džiugios žinios, kad pirmaisiais metais UAB bendrovė gali pasinaudoti lengvaitiniu 0 proc mokesčio tarifu, jei:

  • Per pirmuosius mokestinius metus įmonėje dirba ne daugiau, kaip 10 darbuotojų.

  • Pajamos neviršija 300 tūkstančių eurų

  • MB akcininkas (-ai) neturi daugiau kaip 50 proc. akcijų ar dalių kitose įmonėse;

  • Įmonės veiklos dalyviai yra fiziniai, o ne juridiniai asmenys

  • MB nėra likviduojama, reorganizuojama ar perleidžiama kitiems dalyviams.

Po pirmų metų, jeigu jūsų MB atitinka viršuje paminėtus reikalavimus, bus taikomas 5 proc. pelno mokestis. Vėliau bus taikomas standartinis 15 proc. pelno mokestis.

Pridėtinės vertės mokestis (PVM)

Jeigu pajamos, kurias gavote per paskutinius 12 mėnėsių yra didesnės nei 45 000 eurų arba įsigyjote prekių iš kitų ES valstybių narių, kurių vertė viršija 14 tūkst. eurų - tokiu metu yra taikomas 21 proc PVM mokestis. Verta paminėti, jeigu akcininkai turi kitų juridinių vienetų, kurių bendrai sudėtos sumos viršija išvardintus kriterijus, jiems irgi reikia mokėti PVM mokestį.

Nekilnojamo turto mokestis (NT)

Mažoji bendrija, turinti registruoto arba nuomojamo iš kitų fizinių asmenų nekilnojamo turto turi mokėti 0,3 - 3 proc. nekilnojamo turto mokestį nuo turto vertės.

Gyventojų pajamų mokestis (GPM)

MB narių pajamos iš mažosios bendrijos yra laikomos B klasės pajamomis. Tai reiškia, kad prievolė sumokėti gyventojų pajamų mokestį tenka pajamas gavusiam MB nariui – metams pasibaigus, MB narys privalo pateikti VMI pajamų deklaraciją ir sumokėti GPM mokestį. Nuo 2019 metų sausio 1 d. MB direktoriaus atlyginimas apmokestinamas 15 proc. GPM, MB narių lėšos asmeniniams poreikiams  – 20 proc. GPM, pelno išmokėjimas MB nariams – 15 proc. GPM.

VSD IR PSD mokesčiai

Šie mokesčiai yra išskaitomi iš darbo užmokesčio:

  • 19,50 proc. (nedalyvaujant papildomame pensijų kaupime) – susideda iš pensijų draudimo 8,72 proc., ligos – 1,99 proc., motinystės – 1,81 proc., sveikatos (PSD) – 6,98 proc.

  • 22,2 proc. (dalyvaujant papildomame pensijų kaupime ir mokant 2,7 proc.)

  • 22,50 proc. (dalyvaujant papildomame pensijų kaupime ir mokant 3 proc.)

  • VSD įmokų dydžiai mokami įmonės:

  • 1,77 proc. – susideda iš nedarbo draudimo – 1,31 proc., nelaimingų atsitikimų – 0,14 proc., garantinis – 0,16 proc., ilgalaikio darbo – 0,16 proc.

Kada verta įsteigti mažąją bendriją (MB)?

Kada verta įsteigti mažają bendriją (MB)?

Mažają bendriją verta įsteigti pradedant naują verslą ir norint neatsakyti savo asmeniniu turtu. Taip pat MB yra labai patogi steigiant verslą su partneriais. Mažoji bendrija yra logiškas tolimesnis žingsnis po individualios veiklos arba jeigu kuriate verslą ne vienas.